Recenzja filmu

Udaan (2010)
Vikramaditya Motwane
Rajat Barmecha
Ronit Roy

Uciec, ale dokąd?

Oparty o autobiograficzne wątki film Vikramadityi Motwanego to utrzymana w pokojowej temperaturze historia inicjacyjna, umocowana w europejskiej i amerykańskiej klasyce.
Rohan to przystojny i bystry chłopak, ale ma ten rodzaj chmurnego spojrzenia, który mówi tylko jedno: "bez kija nie podchodź!". Jego apodyktyczny ojciec, skory do słownych i tradycyjnych przepychanek, stara się do tego polecenia sumiennie stosować.

Po spędzeniu ośmiu lat w prestiżowej szkole z internatem, Rohan zostaje wyrzucony razem z trójką swoich przyjaciół-obiboków. Wraca do Jamshedpur, zapyziałej, przemysłowej dziury. Na miejscu czeka już tata-ciężka łapa i zahukany przyrodni braciszek, o którego istnieniu bohater nie miał pojęcia. Podczas obiadu u wujostwa, patriarcha wykłada kawę na ławę: Rohan będzie pracował w hucie, a wymarzony kierunek studiów wybierze sobie na politechnice. Tylko że Rohan nie chce na politechnikę. Jego myśli układają się w aforystyczne frazy. Przelane na papier, czynią z niego poetę. A Rohan chce być poetą. Tytuł filmu oznacza "ucieczkę". Czy bohater zdoła uciec? A jeśli tak, to dokąd?

Oparty o autobiograficzne wątki film Vikramadityi Motwanego to utrzymana w pokojowej temperaturze historia inicjacyjna, umocowana w europejskiej i amerykańskiej klasyce. Trochę "Ulic nędzy" Scorsese, szczypta "Powrotu" Zwiagincewa i sporo Truffauta, któremu film zawdzięcza nie tylko fabułę i bohaterów (pojawiają się sceny wyjęte żywcem z "400 batów"), ale nawet techniki narracyjne. Stara prawda, że jeśli już ściągać, to od najlepszych, i tym razem się potwierdza. Podparty kapitalnym aktorstwem debiutanta, Rajata Barmechy, obraz w przekonujący sposób zarysowuje bunt chłopaka i skomplikowane relacje w "podstawowej komórce społecznej". Ponadto, potrafi przenieść owe zależności na makropoziom i zestawić je z relacjami panującymi w całym hinduskim społeczeństwie. Wystarczy tych ambicji na debiut.
1 10 6
Dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008), laureat dwóch nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej... przejdź do profilu
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones